Magnitude of Electric Field from an Atom

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
7 replies · 9K views
Hypnos_16
Messages
148
Reaction score
1

Homework Statement



The neutral neptunium atom has 93 electrons.
What is the magnitude of its electric field at a distance of 6.5x10-10 m from the nucleus?

Hint: The number of protons in a nucleus is equal to the number of electrons in the neutral atom.

q = 1.6e-19 * 93 = 1.48e-17
r = 6.5e-10
k = 8.99e9

Homework Equations



E = kq / r2

The Attempt at a Solution



I would think that it would just be E = kq / r2 since we have all the variables we need.

E = kq / r2
E = (8.99e9)(1.48e-17) / (6.5e-10)2
E = 1.33e-7 / (6.5e-10)2
E = 3.16e11 => 3.16 x 1011 N/C

However turns out that isn't the right answer. So i took the hint into consideration, but can't see how it fits into play. If there are 93 Electrons and 93 Protons wouldn't it mean the charge would just be 0?

Any help?
 
Physics news on Phys.org
Sure, but what will that do?

Gauss's Law = EA
= (3.16e11)(4π(6.5e-10)2)
= 1.67e-6
 
What is the size of such a atom?
 
Well, you can relate the charge enclosed within a surface to the electric field at the surface regardless of how the charge is distributed. So at the this radius what charge is enclosed?
 
DukeLuke said:
Well, you can relate the charge enclosed within a surface to the electric field at the surface regardless of how the charge is distributed. So at the this radius what charge is enclosed?

-1.67e-6 = [k(q) / r2] * [4πr2]
-1.67e-6 / [4πr2] = [k(q) / r2]
-1.67e-6[r2] / [4πr2] = k(q)
-1.67e-6 / 4π = k(q)
-1.33e-7 = k(q)
q = -1.33e-7 / 8.99e9
q = -1.48e-17 N/C