Magnitude of the Electric Force on q

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 9K views
wkn0524
Messages
3
Reaction score
0
1. If a = 3.0 mm, b = 4.0 mm, Q1 = -60 nC, Q2 = 80 nC, and q = 30 nC in the Figure Q1,
what is the magnitude of the electric force on q?

2. F = kq1q2/r^2 Coulomb’s Law
3. Answer is F=1.0N

I'm a beginner in electrical study, i stuck on the net force.

My steps are:
F1=kQ1Q2/a^2 , F2= kQ2q/r^2

 
Attachments
  • Untitledasd.png
    Untitledasd.png
    5 KB · Views: 1,069
Physics news on Phys.org
F1 is the force between Q1 and Q2, this is not relevant here. Can you calculate the force between Q1 and q? Did you calculate F2? As both forces on q point in the same direction, just add them.
 
mfb said:
F1 is the force between Q1 and Q2, this is not relevant here. Can you calculate the force between Q1 and q? Did you calculate F2? As both forces on q point in the same direction, just add them.

Sure, I'm trying out more than 1 hour. Trying again.