Mass of a particle traveling in a circular path

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
taylor.simon
Messages
7
Reaction score
0
1. Homework Statement
what is the mass of a particle which travels in a circular path with a kinetic energy of 3.2 x 10 ^-19 J moving perpendicular to a 0.200t magnetic field if it has a charge of 1.6 x10 ^-19 C and the path radius is 10 cm


2. Homework Equations
ke= 1/2 mv^2

mv^2/r = qvB

r = mv^2/qvB = mv/qB

mv = qBr



3. The Attempt at a Solution


mv =qbr
mv = 1.6 x10 ^-19 C x 0.200 T x 0.1 M
mv = 3.2x 10 ^-21

i can't figure out how to separate the mass and velocity using ke=1/2mv^2
any help is much appreciated
 
Physics news on Phys.org