Potential Related to Electric Field?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 4K views
mitchellhewer
Messages
4
Reaction score
0
A manufacturer claims that a carpet will not generate more than 4.9kV of static electricity. What magnitude of charge would have to be transferred between a carpet and a shoe for there to be a 4.9kV potential difference between the shoe and the carpet. Approximate the shoe and the carpet as large sheets of charge separated by a distance d = 1.0mm. Area is not given in the question. Could someone please explain how to do this question in detail? Thank you in advance.
 
Physics news on Phys.org
There is no area of the shoe given. Apparently, someone has told me that I can solve it in terms of σ, the charge per unit area, not the total charge.
 
Why 4.9kV - sounds oddly precise.

The only thing I can suggest is that you need to at least estimate the size of a shoe, then treat it as a simple parallel plate capacitor.
Then C = 8.854×10−12* A/d

Each plate area A - say .1 * .05 gives C= 4.4 x 10-11.

Sounds about right - 40 to 50pF

So Q = 4900 * 50pF = 25 x 10-8 Coulombs.

You want electrons with that?