Power Output of Radiation from a Solenoid with Linearly Decreasing Current

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
Jaakko
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement


A solenoid contains 610 cycles, with a radius of 0.136m and a length of 0.87m. The current of the solenoid decreases linearly from the maximum value I0 to zero through the equation I(t)=I0−bt, where I0=0.31 A and b=0.21 A/s.

What is the power output of the electromagnetic radiation at t= 0.738095238095?

Homework Equations


6XejLnm.jpg


The Attempt at a Solution


vVm0Oed.png
[/B]
 
Physics news on Phys.org
I am unclear why a solenoid about one metre long will radiate any significant energy when the supposed frequency is in the order of one Hertz, a wavelength of 3x10^8 metres? The presence of electric and magnetic fields does not mean there is radiation. The fields of the solenoid contain energy that is almost entirely stored and not radiated.