For your formula, you have to take the perpendicular component of the velocity only.
perpendicular velocity is v sin tetha, so i sub all the values to the working above, i would get r=(mv)/(Bq sin 60) , where m=9.1x10^-31 , v= 4.0x10^7 ms^-1 B=2.0x10^-3 T , q=1.6X10^-9C , i would get 0.13m but not 9.86 cm... what's wrong with my working?