Rigid Body Kinetics: Angular Acceleration of Rod w/ Friction Torque

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
gus_lyon
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement


A long slender rod has a mass of 0.66 kg and a length of 648.0 mm. The friction torque at the hinge is 0.41 Nm.

What is the angular acceleration of the rod when it is 38 degrees below the horizontal?


Homework Equations





The Attempt at a Solution



Torque = moment of inertia x angular acceleration
Moment of inertia for a rod = (1/12)*m*(l^2)
= (1/12)*0.66*(0.648^2) = 0.0231 Kgm^2
Torque = Radius * Force
= (0.648*cos(38))*(9.81*0.66) = 3.306 Nm

Angular acceleration = Torque/Moment of inertia
= 3.306/0.0231 = 143.12

Which is wrong.
 
Attachments
  • problem.png
    problem.png
    2 KB · Views: 501
Physics news on Phys.org
gus_lyon said:
Moment of inertia for a rod = (1/12)*m*(l^2)
That's the moment of inertia about what axis?

And when you find the net torque, be sure to include the torque due to friction.