Rotational kinematics of a 0.750 m diameter turntable

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
31 replies · 12K views
θ=ω_0 t+1/2 αt^2 then n=theta/2pi

θ=0.5*pi*0.2+.5*1.8*pi*.04=pi(0.1+0.036)=0.136*pi

θ/2*pi=0.136*pi/2*pi=0.136/2=0.068 rev
 
Physics news on Phys.org
Hey, i now have what you have, i subbed w at .2s in instead of w_0. thanks for all of your help.