Simple problem in calculating kinetic energy

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 8K views
Laurlaur790
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement


If you push a crate horizontally with a force of 100 N across a 10 meter factory floor, and the friction between the crate the the floor is a steady 70 N, how much kinetic energy is gained by the crate?


Homework Equations


KE=1/2mv²
Work=change in KE
Work=force*distance traveled

The Attempt at a Solution



Im not sure how to get the net force. If all you have to do is add the friciton force and force from push than the solution should be:
+100-(-70)=170 N
170 N(10 meters)=1700 J

is this correct?
 
Physics news on Phys.org
Welcome to PF!

Hi Laurlaur790! Welcome to PF! :smile:
Laurlaur790 said:
If you push a crate horizontally with a force of 100 N across a 10 meter factory floor, and the friction between the crate the the floor is a steady 70 N, how much kinetic energy is gained by the crate?
…
If all you have to do is add the friciton force and force from push than the solution should be:
+100-(-70)=170 N
170 N(10 meters)=1700 J

is this correct?

Nooo … what effect do you think friction has on KE? :wink:
 
I think that the more friction there is, the less kinetic energy there is.
 
Laurlaur790 said:
I think that the more friction there is, the less kinetic energy there is.

That's right! :biggrin:

So what effect does that have on the numbers?