Static friction of blocks on a wire

AI Thread Summary
The discussion revolves around calculating the force required to pull block 1 down a slope while considering the static friction and angles of two connected blocks. Block 1 has a weight of 900N at a 30-degree angle with a coefficient of friction of 0.35, while block 2 weighs 1100N at a 45-degree angle with a coefficient of 0.30. The calculations involve determining the normal forces, frictional forces, and the resultant forces acting on both blocks. After correcting initial errors in calculations, the final required force to pull block 1 down is approximately 834N. The importance of accurately identifying all forces and creating free body diagrams is emphasized for solving such problems.
MisterOL
Messages
22
Reaction score
0

Homework Statement


2 blocks are connected with wire each on its own angle area. Body 1 (B1) has weight 900N, angle 30, µ = 0,35
B2 wight = 1100N, angle 45 and µ=0.30
There is no friction on at the T ( picture )
How big F has to be to pull block1 down following shown path?


Homework Equations


SUM FY=0
SUM Fx=0
Ff = µ * N


The Attempt at a Solution


I separated system and tok a look at block 2
- since there is 45 degrees angle between G2x and G2y they have to be same in size ( 1110 / 2 = 550 N )
- Since N2 = G2y, N2 is 550N as well. (Sum Fy=0)
- Since the point is to glide block nr 1 down that means that bloock 2 has to go up hence Friction force (F2) poiniting down or along the 45 degres plate
- If Ff = µ * N that means Ff2 = 0.30 x 550 which is 165
- Since G2x and FF2 pointing in the same direction (Sum Fx=0) there has to be an F force that pulls block 2 towards T and it is F2 = Ff2 + G2x which is 165 + 550 = 715 N

Now back to block 1
G1x = G * sin30 = 900 * sin30 = 450 N
G1y = G * cos30 = 779,42 N
N1 = 779, 42 N
Ff1 = 0,35 * 779,42 = 272,78 N
Sum Fx = 0 gives
+ Ff1 - F - G1x = 0 => F= Ff1-G1x => 272,78 - 450 = -177,22
This also means that F2 force from block 2 makes somehow impact.

The correct answer is F = 834 N and I have tried different aproaches but no luck .
Can someone that understand this perticular part please take a look at this problem ?

Help appritiated :)
 

Attachments

  • frikction11.png
    frikction11.png
    14.9 KB · Views: 469
  • frikction12.png
    frikction12.png
    13.9 KB · Views: 456
Physics news on Phys.org
MisterOL said:

Homework Statement


2 blocks are connected with wire each on its own angle area. Body 1 (B1) has weight 900N, angle 30, µ = 0,35
B2 wight = 1100N, angle 45 and µ=0.30
There is no friction on at the T ( picture )
How big F has to be to pull block1 down following shown path?


Homework Equations


SUM FY=0
SUM Fx=0
Ff = µ * N


The Attempt at a Solution


I separated system and tok a look at block 2
- since there is 45 degrees angle between G2x and G2y they have to be same in size ( 1110 / 2 = 550 N )
they have to be the same , but they are not 550 N each. Don't forget that the x comp of the gravity force is mgsintheta
- Since N2 = G2y, N2 is 550N as well. (Sum Fy=0)
same error
- Since the point is to glide block nr 1 down that means that bloock 2 has to go up hence Friction force (F2) poiniting down or along the 45 degres plate
- If Ff = µ * N that means Ff2 = 0.30 x 550 which is 165
make correction for N
- Since G2x and FF2 pointing in the same direction (Sum Fx=0) there has to be an F force that pulls block 2 towards T and it is F2 = Ff2 + G2x which is 165 + 550 = 715 N
the 'F' force is the _______in the rope
'
Now back to block 1
G1x = G * sin30 = 900 * sin30 = 450 N
G1y = G * cos30 = 779,42 N
N1 = 779, 42 N
Ff1 = 0,35 * 779,42 = 272,78 N
Sum Fx = 0 gives
+ Ff1 - F - G1x = 0 => F= Ff1-G1x => 272,78 - 450 = -177,22
you left out one of the forces acting along the plane...which one?
This also means that F2 force from block 2 makes somehow impact.

The correct answer is F = 834 N and I have tried different aproaches but no luck .
Can someone that understand this perticular part please take a look at this problem ?

Help appritiated :)
Draw good free body diagrams, identify all forces acting on the block. You'll have to solve 2 equations with 2 unknowns.
 
Hi Jay thanks for help :9
Ok here we go again
1) G2x = G * sin45 = 1100 * 0,707 = 777,82 N => G2x = G2y = N2
2) Ff2 = 0.30 * 777,82 = 233, 35 N
3) SUM Fx=0 for B1 => +Ff2 +G2x - F2 => F2 = 777,82 + 233.35 = 1011,17 N
4) G1x = G * sin30 = 450 N
5) G1y = G* cos30 = 779,42 N => G1y = N1
3) Ff1 = 0,35 * 779,42 = 272,78 N
6) F1 = Ff1 - G1x + F2 => 272,78 -450 + 1011,17 = 833.95 apx 834 :)
 
Nice work! Just be sure that you understand that F2 is the tension in the rope connecting thy 2 blocks. I'd call it T1=T2 =T =1011 N.
 
TL;DR Summary: I came across this question from a Sri Lankan A-level textbook. Question - An ice cube with a length of 10 cm is immersed in water at 0 °C. An observer observes the ice cube from the water, and it seems to be 7.75 cm long. If the refractive index of water is 4/3, find the height of the ice cube immersed in the water. I could not understand how the apparent height of the ice cube in the water depends on the height of the ice cube immersed in the water. Does anyone have an...
Thread 'Variable mass system : water sprayed into a moving container'
Starting with the mass considerations #m(t)# is mass of water #M_{c}# mass of container and #M(t)# mass of total system $$M(t) = M_{C} + m(t)$$ $$\Rightarrow \frac{dM(t)}{dt} = \frac{dm(t)}{dt}$$ $$P_i = Mv + u \, dm$$ $$P_f = (M + dm)(v + dv)$$ $$\Delta P = M \, dv + (v - u) \, dm$$ $$F = \frac{dP}{dt} = M \frac{dv}{dt} + (v - u) \frac{dm}{dt}$$ $$F = u \frac{dm}{dt} = \rho A u^2$$ from conservation of momentum , the cannon recoils with the same force which it applies. $$\quad \frac{dm}{dt}...
Back
Top