The total quantity of heat received by the soup

  • Thread starter Thread starter mms0101
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Heat
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
mms0101
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement


frozen soup of a mass of 0,40kg enters a microwave at -15°C. after 6 minutes the soup eaches a ° of 75°C
SHC of soup at solid state : c = 2100J/kg°C
SHC of liquid soup : c = 4200K/kg°C
SLH of fusion of soup : Lf = 330 000J/kg
melting point of soup : 0°C
THE QUESTION : WHAT IS THE TOTAL QUANTITY OF HEAT RECEIVED BY THE SOUP ?

Homework Equations


E = mcΔt
E= mL

The Attempt at a Solution


E = mcΔT
= 0,4 x 2100 x 15
=12600 J

E = mL
= 0,4 x 330 000
=132000J

E = mcΔT
= 0,4 x 4200 x 75
=126000

Etot = 132,000 + 12600 + 126000
=270600 J

teachers answer : 2 671 000 J
i have no idea how to get to it i am in my 5th year at the european school

Homework Statement


Homework Equations


The Attempt at a Solution

 
Physics news on Phys.org
mms0101,

I can't see anything wrong with your answer.

Ratch
 
ill go talk to him tomorrow as i have another answer to do with circuits that mismatch his ill let you know :) thank you anyway