Translational Energy of Molecules and Vrms

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 3K views
1st1
Messages
22
Reaction score
0
1. A quantity of molecular hydrogen (H2) gas fills a one liter container at a temperature of 200 K and pressure of 1 atm.

What is the average (rms) speed of the molecules?


Homework Equations



KE_trans = 1/2 M<v^2>
Energy_trans = 3/2kT = 3/2RT
H2 = 2g/mol

The Attempt at a Solution



Assuming 1 mol of H2:
mass = .002kg

1/2 M<v^2> = 3/2RT
(.002kg)<v^2> = 3R(200K)
<v^2> = 2494200m/s
Vrms = sqrt(<v^2>) = 1579.30m/s

Which is wrong.
The correct answer is 1600m/s. (Not a rounding error.)

Can anyone help me?
Thanks!
 
Physics news on Phys.org
The reason I don't believe its rounded is because the options are:
(a) 16 m/s
(b) 74 m/s
(c) 274 m/s
(d) 1600 m/s
(e) 4570 m/s

So if it were rounded it would be rounded to 1580 and in my
physics exams they always give you the exact answer or really close to it.
 
You result is correct. Do you need to present your calculation, or just have to choose one value? If it is a multi-choice question mark the closest one.

ehild
 
Yea, its a multiple choice question.
Thanks for your help!