Velocity of bullet fired from a gun

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
Kev1n
Messages
38
Reaction score
0
1. Anyone interested in looking over the question / coments, thanks. An object mass 0.6kg is fired vertically upward in thebarrel of a gun by a vertical force of 50N acting over a period of 0.5 seconds.
Calculate
A. The velocity of the projectile when it leaves the barrel
B. Height reached by object
c. Time taken from the projectile leaving the gun to return to same height




2. a=f/m, V=Vo + AT, V^2=U^2+2AS



3. A. First velocity, A=F/M, 50/0.6 = 83.33m/s^2
Velocity, V=Vo+AT, V=0+83.33 x 0.5 = 41.67ms

B. Height: U=41.67, Vo=0, A=-G = -9.81m/s
0=1736.4-19.62xS
S=1736.4/19.62 = 88.5m

C. S=(T/2)(U+V), 88.5 = T/2 (41.67+0)
T=88.5 x 2 x 2/41.67 = 4.25 seconds
Time to return = 2 x 4.25 = 8.5 seconds
 
Physics news on Phys.org