1. Not finding help here? Sign up for a free 30min tutor trial with Chegg Tutors
    Dismiss Notice
Dismiss Notice
Join Physics Forums Today!
The friendliest, high quality science and math community on the planet! Everyone who loves science is here!

Verbal Problem

  1. Sep 16, 2011 #1
    1. The problem statement, all variables and given/known data
    A bag containing a mixture of 6 mangoes and 12 guavas sold for $234. A smaller bag containing 2 mangoes and 4 guavas sold for $77. An alert shopperasked the salesclerk if it was better to purchase the larger bag. The clerk was not sure, but said that it really made no difference because the price of each package was based on the same unit price for each kind of fruit. Why was the clerk wrong?


    2. Relevant equations



    3. The attempt at a solution
    1. The problem statement, all variables and given/known data



    2. Relevant equations



    3. The attempt at a solution
     
  2. jcsd
  3. Sep 16, 2011 #2

    Hootenanny

    User Avatar
    Staff Emeritus
    Science Advisor
    Gold Member

    You appear to have forgotten something:
     
  4. Sep 16, 2011 #3
    I am sorry, but I don't know how and when to start, could you help me?​
     
  5. Sep 16, 2011 #4

    Hootenanny

    User Avatar
    Staff Emeritus
    Science Advisor
    Gold Member

    What is the ratio between the pieces of fruit and prices in each case?
     
  6. Sep 16, 2011 #5

    Ray Vickson

    User Avatar
    Science Advisor
    Homework Helper

    You have two equations in the two unknowns m = price per mango and g = price per guava. What happens when you start to solve them?

    RGV
     
  7. Sep 16, 2011 #6

    Mark44

    Staff: Mentor

    If "$" means USD, that is some VERY expensive fruit.
     
  8. Sep 16, 2011 #7

    HallsofIvy

    User Avatar
    Staff Emeritus
    Science Advisor

    That was my thought!
     
  9. Sep 16, 2011 #8
    I have this Equation using x and y variables. x for price per mango and y for price per mango. so the equations are 6x + 12y = 234 and 2x + 4y = 77..

    But I did not get the value for the x and y using that two equations...

    It says in the problem that the sales clerk was wrong..

    I think there's something wrong with the equations..

    Help me please...
     
  10. Sep 16, 2011 #9
    How many small bags of fruit equal one big bag of fruit in number of fruit? (ignore the cost of the bags) once you know that, you should be able to tell which bag is a better deal.
     
  11. Sep 16, 2011 #10
    But How can I do that? can you give me the first step?
     
  12. Sep 16, 2011 #11

    symbolipoint

    User Avatar
    Homework Helper
    Education Advisor
    Gold Member

    athamz wrote problem description:
    Notice the ratio of mango to guava is the same for each bag. This ratio is 1 mango to 2 guava. You are then really interested in price as number of fruit for each dollar of cost. This becomes really just a one-step problem in two parts; large bag part, and small bag part.

    How many pieces of fruit in the large bag? What is ratio of number of fruit to price of large bag?
    How many pieces of fruit in the small bag? What is the ratio of number of fruit to price of small bag?
     
  13. Sep 16, 2011 #12

    Mark44

    Staff: Mentor

    Don't you notice something about these two equations?

    If two mangoes and four guavas cost $77, how much would you expect to pay for four mangoes and eight guavas?
    No, your equations are fine, except how you defined y - it should be the price per guava.
     
  14. Sep 16, 2011 #13
    Can you give me the equation? I don't know how to form equation...
     
  15. Sep 16, 2011 #14

    Mark44

    Staff: Mentor

    We are NOT here to do your work for you. We are happy to help you and steer you in the right direction, but you need to do most of the work. If you go back and reread what people have written here, you should be able to do this problem.
     
  16. Sep 16, 2011 #15
    if 2 nuggets cost $10,

    and 4 nuggets cost $18, which is the better deal?

    assuming you like eating that is..
     
  17. Sep 17, 2011 #16

    HallsofIvy

    User Avatar
    Staff Emeritus
    Science Advisor

    Reread your original problem. "The clerk was not sure, but said that it really made no difference because the price of each package was based on the same unit price for each kind of fruit. Why was the clerk wrong?"

    That does NOT ask you to find the price of each fruit in each package- only to say why it was not the same for the two packages. That is, x and y cannot be the same in the two equations. You said,
    "I did not get the value for the x and y using that two equations...

    I think there's something wrong with the equations.."

    Yes, that's the whole point of the problem!
     
Know someone interested in this topic? Share this thread via Reddit, Google+, Twitter, or Facebook




Similar Discussions: Verbal Problem
  1. Verbal math problem (Replies: 2)

  2. Probability problem (Replies: 59)

Loading...