Wave Velocity Calculation: y = 0.02 sin[ pi(30x - 400t)] in SI units

  • Thread starter Thread starter sugz
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Velocity Wave
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
sugz
Messages
110
Reaction score
0

Homework Statement


For a wave described by y = 0.02 sin[ pi(30x - 400t)] (SI units), the velocity of the wave (in m/s) is

a) 3/40 b) 40/3 c) (60pi)/400 d)400/(60pi) e) 400

Homework Equations

The Attempt at a Solution


I found the derivative of the function as v= -25.132 cos[pi(30x-400t)] so I assumed the velocity is 25.132 m/s which is none of the options and the correct answer is 40/3.
 
Physics news on Phys.org
they wanted the velocity of the disturbance along the string, not the maximum velocity for one point on the string.
the velocity is hiding in the trig function's argument (kx-ωt) ≈ k(x-vt)
 
  • Like
Likes   Reactions: berkeman
That makes sense! So right now the kx-ωt is (30pi)x-(400pi)t, where k= 30pi. So factoring out 30pi we get v=(400pi)/(30pi) which is 40/3. Thank you!