What is the Escape Speed of an Electron from a Charged Glass Sphere?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 16K views
kmikias
Messages
72
Reaction score
0
[tex]\sqrt{}[/tex]

Homework Statement



What is the escape speed (in m/s) of an electron launched from the surface of a 7.42 cm diameter glass sphere that has been charged to 7.04 nC?

Homework Equations



u=kqq/r
KE=1/2MV^2
UO=KE

The Attempt at a Solution


here is what i did
kqq/r = 1/2mv^2
solve for v
v=[tex]\sqrt{}2kqq/rm[/tex]
i used q = 7.42 square
and mass of electron = 9.11*10^-31
and r = 0.0704/2
...but still my answer is wrong
 
Physics news on Phys.org
kmikias said:
What is the escape speed (in m/s) of an electron launched from the surface of a 7.42 cm diameter glass sphere that has been charged to 7.04 nC?

kmikias said:

The Attempt at a Solution


here is what i did
kqq/r = 1/2mv^2
solve for v
v=[tex]\sqrt{}2kqq/rm[/tex]
i used q = 7.42 square
and mass of electron = 9.11*10^-31
and r = 0.0704/2
...but still my answer is wrong

I believe you have the value of the sphere's charge, and the diameter of the sphere interchanged.