What is the Speed of a Pendulum Bob?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
8 replies · 18K views
looi76
Messages
80
Reaction score
0

Homework Statement


A simple pendulum consisting of a small heavy bob attached to a light string of length 40cm is released from rest with the string at 60 degrees to the downwards vertical. Find the speed of the pendulum as it passed through its lowest point.

Homework Equations


Can't find an equation which is related to the question.

The Attempt at a Solution

 
Physics news on Phys.org
Don't look for "equations", look for applicable principles. You can try to analyze the forces acting on the pendulum and apply Newton's laws (the hard way) or you can look for a conservation law that applies (the easy way).
 
x = 40/cos60
x = 80*10^-2 m

v = √(2gh)
v = √(2*10*80*10^-2)
v = 4ms^-1

but the answer in the textbook is 2ms^-1
 
looi76 said:
x = 40/cos60
x = 80*10^-2 m
This caculation for the change in height of the bob is incorrect. Draw yourself a diagram showing the initial and final positions of the bob and recalculate the initial height.
 
Thanks Doc Al

x = cos60*40
x = 20*10^-2m

v = √(2gh)
v = √(2*10*20*10^-2)
v = 2ms^-1
 
Very good, but be careful:
looi76 said:
x = cos60*40
x = 20*10^-2m
cos60*40 is the vertical distance below the pivot point. To find the change in height, you must subtract this from the length of the string. Luckily, 40 - 20 = 20. :wink:

(What if the angle was 30 degrees instead of 60?)
 
If the angle was 30 degrees:
x = cos30*40
x = 35

h = 40 - 35
h = 5

v = √(2gh)
v = √(2*10*5*10^-2)
v = 1ms^-1

Right?
 
Excellent!

My only suggestion: Don't round off your calculations until the very last step. (Cos30*40 = 34.64, not 35.)