What Went Wrong? Calculating the Max Height of a Projectile at a 30 Degree Angle

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
Bobbert
Messages
16
Reaction score
0

Homework Statement


Find the max height of a projectile fired at an angle of 30 degrees if it's inital speed is 0.714m/s.
(this is a lab so I have other data that might be needed)

Homework Equations


V22=V12+2ad

The Attempt at a Solution


V22=V12+2ad
0=(0.714sin30o)2+2(-9.81)(d)
d=19.62-0.127449
d=19.49m

Now this answer is not practical at all. There is no way my projectile went that high. Maybe a couple meters, but not 19.5m. Where did I go wrong?
 
Physics news on Phys.org
Bobbert said:
3. The Attempt at a Solution
V22=V12+2ad
0=(0.714sin30o)2+2(-9.81)(d)
d=19.62-0.127449

d=19.49m

Now this answer is not practical at all...

Maybe it's your math that isn't practical?

Shouldn't you get a result that is a small number divided by a big number?