Calculate Average Power Output of Man Climbing 1576 Steps

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 3K views
destinc
Messages
17
Reaction score
0
A man runs up 1576 steps in 9minutes 33sec. If the height gain of each step was 0.20m, and the mass of the runner was 70.0kgs, what was average power output during climb?
I used P=W/T & W=FD
W=70kg(1576)0.20=22,064J
P= 22,064J/573s = 38.5 W
answer given is380W
What am I missing?
 
Physics news on Phys.org
You used the man's mass. You should have used his weight.
 
so W=70kg(9.81)(.2)(1576)=216447.84
P=216447.84/573= 377.7W
Close but not 380W
Where is the discrepancy?