Calculate the energy stored in Capacitor and Inductor

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 4K views
ckboii89
Messages
13
Reaction score
0

Homework Statement


A circuit consists of an 800mH inductor, a 20mF capacitor, and a switch, all in series.The capacitor is charged with an initial charge charge of Q = 400mC, and the switch is closed at t= 0.
Calculate the energy stored in the Inductor and Capacitor at t = 100ms.

Homework Equations


U= 1/2LI^2 + 1/2Q^2/c
I=Q/(LC)^1/2

The Attempt at a Solution


I= 3.16A
U=7.94J, there is no anwser key, it is a past exam that i do not have a key for. I feel i may have done this incorrectly since its asking for at t = 100ms, and U as a function of time is a sin/cos graph...
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
ckboii89 said:

Homework Statement


Calculate the energy stored in Capacitor and Inductor at t=100ms


Homework Equations


Qo^2/2C[cos^2(wt+phi)+sin^2(wt+phi)



The Attempt at a Solution


This is just one part of a practice exam, i just need a hint. Do i set phi to zero?
Calculated frequency,charge,ω
You haven't supplied a complete problem statement; there's no circuit or component values.
Your Relevant Equation isn't an equation.
Your Attempt at a Solution isn't an attempt at a solution; if you provide a complete problem statement and your attempt, then we will know how to help.