this is the solution my teacher handed out in class today, but when i asked him about adding the yield strength, he forgot why he added it.
_____
TRANSLATE INTO S:
if volume is constant,
sigma=l/a=(V(0)L)*s/VL(0))
sigma=(L/L(0))s
ln(L/L(0))=E or L/L(0)=e^0.25
sigma(at UTS)=60000=se^0.25
s=60000*e^/0.25=46800 psi
s(uts)=s+s(yield)=46800+70000 psi=116800 psi
________
This solution cleared nothing up for me. I understand up to the very last line...that all makes sense to me. But why does he add yield strength, and where the hell does he get that value of yield strength from? It's not given in the problem, so I assume there is an easy way to calculate it from the information given?
I know this problem is really confusing, but if anyone can offer an explanation of the yield strength and where it came from, I'd appreciate it.