okay, so for 1. I think it's B because A can't be true since part of the slope is negative and thus negative velocity. C can't be true because at t=1 the velocity is positive, and t=7 the velocity is negative. D can't be true because the acceleration is zero at that point because the position plot is a line without a changing slope. E can't be true because at t=6, the ball has a negative velocity.
Now ,
10. The helicopter goes up 1000 m. Now it begins to move 45 degrees at an acceleration of 2 m/s^2 for 30 seconds.. so final velocity= 2(30). to find avg velocity, i did (vfinal-vinitial)/2 which brings us to 30. so 30 m/s * 30 seconds = 900 ft..so i did 900+1000 = 1900..i think i went wrong somewhere calculating velocity because Vinitial might not have been 0 as the copter was already in motion but idk how to find vinitial..
11. i don't even know how to approach this question. i suppose its something to do with projectile motion definitions.. maybe to do with the the independence of x and y components
13. Now i got D. i got this because i re-read the question, it says "relative to the water", so I just divided .20 km by 8 m/s to see how long it would take.
14. I got D, i just added the components of the two forces and solved for magnitude.
16. now i got B, realized i plugged into equation incorrectly..