Change in internal energy of a gas

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 13K views
6021023
Messages
90
Reaction score
0

Homework Statement


Two moles of carbon monoxide (CO) start at a pressure of 1.2 atm and a volume of 30 liters. The gas is then compressed adiabatically to 1/3 this volume. Assume that the gas may be treated as ideal.

What is the change in the internal energy of the gas?

n = 1.2 atm
V2 = 10L
V1 = 30L
Cp = 29.16 J/(mol * K)

Homework Equations


Q = dU + W

The Attempt at a Solution


dU = dQ - dW
dU = nCpdT - pdV

dT is not known, and I can't go any further.
 
Physics news on Phys.org
You can find [tex]T_1[/tex] using PV = nRT. You can then use the adiabatic equation [tex]TV^{\gamma}= constant[/tex] to find [tex]T_2[/tex]