Conservation of energy, A bomb explodes into three pieces

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 4K views
ErikiaMeno
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement


A bomb explodes into three pieces, two have an equal mass and fly off at 60 degress to one another with the speed of 100 m/s. The third piece has three times the mass of each of the other pieces. Find the direction and magnitude of the third piece immediatly after the explosion



Homework Equations


Is my solution correct?
If not, how should I re-approach the problem


The Attempt at a Solution


2A + 60 = 360
2A = 300
A = 150 degres, A is the direction of the third angle

2*100m/s cos(180-150)-3mv = 0
200/3cos(30)
57.7
 
Physics news on Phys.org
Welcome to PF!

Hi ErikiaMeno! Welcome to PF! :smile:
ErikiaMeno said:
2A + 60 = 360
2A = 300
A = 150 degres, A is the direction of the third angle

2*100m/s cos(180-150)-3mv = 0
200/3 cos(30)
57.7

Yes, that looks ok …

what is worrying you about that? :confused:​