Diverting a beam of charged particles using M.F.

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
zorro
Messages
1,378
Reaction score
0

Homework Statement


A beam of charged particles of K.E. = 1keV and q=1.6 x 10-19 C and 2 masses 8 x 10-22kg and 16 x 10-27kg come out of an accelerator tube and strike a plate at a distance of 1cm from the end of the tube, where the particles emerge perpendicularly. Find the value of the smallest magnetic field which can prevent the beam from striking the plate.


The Attempt at a Solution



Bmin = √(2mK.E.)/qr where r=1cm

On solving, I got
Bmin as √m x 1.1 x 1013
Now the min. value of magnetic field will be the one which can just divert the heavier particles.
So m = 8 x 10-22kg which gives Bmin as 311.1 T

The answer given is 1.414 T which is found by substituting m as 16 x 10-27kg
I don't understand how this is possible.
Is the answer wrong?
Please help!
 
Physics news on Phys.org
Your method looks good, though the question is not all that clear without a diagram. It sure looks like the masses got garbled when the question was typed. 8 x 10^-27kg and 16 x 10^-27kg would make a lot more sense and lead to the given answer.