Energy of the Simple Harmonic Oscillator

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
8 replies · 4K views
adashiu
Messages
21
Reaction score
0
A 50.0-g mass connected to a spring with a force constant
of 35.0 N/m oscillates on a horizontal, frictionless
surface with an amplitude of 4.00 cm. Find the speed of the mass
when the displacement is 1.00 cm.

Can I use here something like :

[tex]\frac{mv2}{2}[/tex]=0,5kx2?
 
Physics news on Phys.org
Use conservation of energy. What's the total energy at any point in the motion?
 
The total energy is 0,5kA2=0,028

But how to express an energy at displacement 1cm? :blushing:
 
Hint: Total mechanical energy is the sum of kinetic and potential energy.
 
Yes i know that but there is no formula with velocity...

I've got to use mv2/2??
 
adashiu said:
Yes i know that but there is no formula with velocity...

I've got to use mv2/2??
Yes, that's the kinetic energy. What's the potential energy at any point?
 
adashiu said:
Potential energy is 0?

Total energy is : 0,5kA2=4*10-5

mv22/2=4*10-5

v=0.04, of course it seems not to be correct :(
No. Hint: Potential energy is zero when x = 0 and maximum at x = A. What's the PE at an arbitrary position?
 
adashiu said:
[tex]\frac{mv2}{2}[/tex]=0,5kx2


?
Your equation defines a condition when a half of the energy is in speed and another half in the displacement.
Ek + Ep = E
E = kA2/2
mv2/2 = E - kx2/2