Finding Thickness of glass knowing OPD and refractive index.

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 5K views
wiped_out
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement



A beam of light is split into two coherent beams of intensity I which are in phase. The two
beams are sent through different paths and superimposed at the same spot on a screen. A path
difference is to be achieved by inserting a glass window of refractive index of 1.7 in the path of
one of the beams while keeping the physical (actual) path lengths the same. How thick must the
window be for an optical path difference of 4.5 wavelengths using light from a sodium vapour
lamp (λ = 589.3 nm)?

Homework Equations



OPD = t(n(s) - (n(m))

The Attempt at a Solution



n(s) = 1.7
n(m) = 1.0 (assuming it's in air.)
OPD = 4.5

OPD/(n(s) - (n(m)) = t
...changing the equation around.

4.5/(1.7-1.0) = t
t = 6.4 microns

is this right?
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
What is the unit of t?
What is the purpose of giving the wavelength of sodium vapor lamp?