How Do You Calculate Tension and Acceleration in a Two-Body Pulley System?

  • Thread starter Thread starter moe6142
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Physics Pulleys
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
moe6142
Messages
5
Reaction score
0
Diagram
kkk.jpg


Homework Statement


Consider the two body system above. There is a 0.25kg object accelerating across a rough surface. The sliding object is attached by a string to a 0.1kg object which is suspended over a pulley. the coefficient of kinetic friction is 0.183. Calculate the acceleration of the block and the tension in the string.

Homework Equations


Fg=mg
Fnet=ma

The Attempt at a Solution



i got the acceleration to be 1.5...m/s^2 i don't know if it is right

fn=fg=mg 0.25 x9.81m/s^2 =2.4525N
ff=ufn
ff=0.183 x 2.4525N =0.4488075 ff=fg since fn=fg

fg2= 0.1 x 9.81 =0.981 then subtracted them to get fnet then divided by the total mass to get 1.502025m/s^2
=0.4488075N
 
Last edited:
Physics news on Phys.org