How Do You Calculate the Total Displacement of a Car Accelerating Uniformly?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
intenzxboi
Messages
98
Reaction score
0

Homework Statement



If a car cruises at 11.3m/s for 75s, then uniformly speeds up until, after 45s, it reaches a speed of 18.5 m/s, what is the car's displacement during this motion?

Homework Equations



v(1)=at+v(o)
v^2=v(o)^2 +2a(x-xo)

The Attempt at a Solution



V(o)=11.3
V(1)=18.5
t=45

a=7.2/45=.16

so by plugging in all this values into v^2=v(o)^2 +2a(x-xo) i get 670.5m

But they are telling me the answer is 1.52km
 
Physics news on Phys.org
nm solved it.. its asking for the displacement of the whole trip..

man i hate how the questions are worded in a tricky way.