How Is Kinetic Energy Calculated in a Rolling Sphere on a Ramp?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
8 replies · 3K views
eagles12
Messages
76
Reaction score
0

Homework Statement



A 2.7kg solid sphere (radius .2m) is released from rest at the top of a ramp and allowed to roll without slipping. The ramp is .5m high and 5.4 long.
When the sphere reaches the bottom of the ramp what is the rotational kinetic energy and the translational kinetic energy.

Homework Equations



krotf=1/2(2/5mr^2)wf^2
ktransf=1/2mvf^2

The Attempt at a Solution



krotf=1/2(2/5(2.7)(.2^2))wf^2
ktransf= 1/2(2.7)vf^2
 
Physics news on Phys.org
i meant .5 but I already know that kf=13 is correct
 
ahhh! :rolleyes:

ok, you know the total KE is 13,

so add the formulas for the two KEs, use v = ωr, and put the whole thing equal to 13 :wink:
 
but how will that get me kinetic rotational and kinetic translational? i need each individually!
 
(just got up :zzz:)

write out the equations, and see how far you get :smile:
 
Hey,
According to the law of conservation of mechanic energy the potential energy of the sphere transforms into kinetic and rotational energy of the sphere if we ignore the resistive forces. Therefore kinetic energy+rotational energy should equal to mgh=9.81(m/s^2)*2.7kg*0.5m=13.2435J. I'd use the equation E(pot.)=E(rotational)+E(kinetic)...mgh=0.5*J*w^2+0.5*m*v^2 to solve for w if you need to calculate both energies individually. Maybe I thought it too complicated, but please let me know if you know a better solution. :smile:
 
Last edited: