Kinetic energy, Potential energy and change in water pressure

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 4K views
Northbysouth
Messages
241
Reaction score
2

Homework Statement



I'm not particularly confident with my calculations and I would appreciate any feed back.

A) What is the kinetic energy of an object with:
mass = 5lbm
velocity = 200 ft/sec

B) What is the potential energy of an object with:
mass = 5lbm
height = 200ft
g = 32.2 ft/sec2

C) What is the pressure difference between the top and bottom of a water column that is 15ft high and gravity is 32.2 ft/sec2

Homework Equations


KE = 1/2mv2/gc

PE = mgh/gc


The Attempt at a Solution



A)
KE = 1/2(5 lbm)(200 ft/sec)2/32.17 ft-lbm/lbf-sec2
KE = 3.11x103 lbf-ft

B)
PE = (5 lbm)(32.2 ft/sec2)(200ft)/32.17 ft-lbm/lbf-sec2
PE = 1001 lbf-ft

C) I'm not quite sure where to start with this one and I would appreciate an guidance.
 
Physics news on Phys.org
Hi Northbysouth! :smile:
Northbysouth said:
A)
KE = 1/2(5 lbm)(200 ft/sec)2/32.17 ft-lbm/lbf-sec2
KE = 3.11x103 lbf-ft

B)
PE = (5 lbm)(32.2 ft/sec2)(200ft)/32.17 ft-lbm/lbf-sec2
PE = 1001 lbf-ft

yes, they look fine to me, except:

i] i don't understand the pound system :redface:, so i can;t confirm whether you need to divide by g !
ii] if the question asks you to take g as 32.2, then shouldn't you use the same figure instead of 32.17 ? :confused:
C) I'm not quite sure where to start with this one and I would appreciate an guidance.

you'll need to find the density of water (mass per cubic foot) …

pressure = weight/area = density*height*area/area = density*height :smile:
 
tiny-tim said:
Hi Northbysouth! :smile:


yes, they look fine to me, except:

i don't understand the pound system :redface:, so i can;t confirm whether you need to divide by g !
Since the problem says that the mass (rather than weight) is "5 lbm", no, you shouldn't divide by g. "1 lbm" or "one pound mass" is the mass of an object that has, in standard gravity, a weight of 1 lb. The division by g has already been done.

[ii] if the if the question asks you to take g as 32.2, then shouldn't you use the same figure instead of 32.17 ? :confused:


you'll need to find the density of water (mass per cubic foot) …

pressure = weight/area = density*height*area/area = density*height :smile: