Order of magnitude problem involving the force of repulsion between two persons

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
6 replies · 2K views
StrawHat
Messages
33
Reaction score
0

Homework Statement



ruZ5R.png


Homework Equations



[itex]\vec{F}[/itex] = k[itex]\stackrel{q<sub>1</sub>q<sub>2</sub>}{r^{2}}[/itex]

The Attempt at a Solution



6.022e23*(0.505) = 3.041e23C <-- electrons
6.022e23*(0.495) = 2.981e23C <-- protons
3.041e23 - 2.981e23 = 6e21C <-- the difference between the two charges
[itex]\vec{F}[/itex][itex]_{e}[/itex] = (9e9Nm[itex]^{2}[/itex]/C[itex]^{2}[/itex])(6e21C)[itex]^{2}[/itex] / 2.25m[itex]^{2}[/itex]
[itex]\vec{F}[/itex][itex]_{e}[/itex] = 1.44e53 N
 
Physics news on Phys.org


CAF123 said:
Given that the force of repulsion is similar to the gravitational force exerted on an object with a mass the size of earth, you should expect F ~ 1025N.

There is an identical thread here:
https://www.physicsforums.com/showthread.php?t=431698

The answer gives me this error: "Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error."
 


nasu said:
What is the answer that you put in the box?

I put in F~10 25N.
 


StrawHat said:
I put in F~10 25N.

I would consider trying to enter 26 in the box. Depending on how you estimate, you may get 10^26. And the "weight" of the Earth is also of the order 10^26 (6x10^25).