Radiation Rate of 0.1m Cube Metal at 200C

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 1K views
Kyle North
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement


At what rate does a 0.1m cube of metal with emissivity e=0.75 radiate energy if it is at a temperature of 200C?

Homework Equations



H=AeσT^4, σ=5.67 x10^-8

The Attempt at a Solution


I found the area of the cute to be A=(0.1m)^2=0.01m, and the turned 200C into 473K, but when I type them all in I get 21.28W and the answer is 128W?
 
Physics news on Phys.org
Also, (0.1 m)2 = 0.01 m2 Don't forget to square the units.