yankees26an
- 36
- 0
Homework Statement
The absolute value of the heat flow rate through a slab of area 0.83 m2 is 240 W. The
thickness of the slab is 1.4 cm and its thermal conductivity is 0.6 W/(m·K). If the hot surface of the slab is at 40°C find the temperature of the cold surface.
Homework Equations
H = -kA([tex]\Delta[/tex]T/[tex]\Delta[/tex]x)
H = Q/t?
The Attempt at a Solution
A = 0.83 m^2; [tex]\Delta[/tex]x = 1.4; k = 0.6 W/(m·K); Thot = 40°C;
Missing H?