Stopping Distance with Vi and Coefficient of friction.

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
9 replies · 7K views
kitenyos
Messages
12
Reaction score
0

Homework Statement


A car is traveling at 66.9 mi/h on a horizontal highway.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
If the coefficient of friction between road and tires on a rainy day is 0.13, what is the minimum distance in which the car will stop? (1 mi = 1.609)
Answer in units of m.
Vi=29.9m/s
mu=.13
Vf=0m/s

Homework Equations


Ff=(Fn)(mu)

The Attempt at a Solution


There is no mass so i cannot calculate the normal force and i cannot calculate the Ff. At first I thought this problem was impossible because of lack of information but i did some research and all i could find is that "the mass cancels out". I do not understand this.
 
Physics news on Phys.org
Write down the complete formulas without plugging in the numbers.
Then see you don't need the mass.

If you still can't get it, decide yourself a mass (eg. 1000kg) then try another mass to see if the result changes.
 
The complete formula/s !
Then what do you do with Ff ?
 
Well i plugged in 1000kg for mass and got 9800N for normal force so Ff=1274N. Not i need to figure out what to do with Ff. If the mass is 1000kg then it is raveling with a force of 29900N (F=MV). So there is 29900N forcer going forward and a 1275.3N Force of friction. I do not know what i do from here.
 
No it doesn't i was wrong. F=mass x acceleration. Acceleration is 0 because it is a constant velocity. So wouldn't that mean that force=0 because 1000kg x 0= 0. So then wouldn't there only be force of friction?
 
Yes, and friction is slowly stopping the car. How long does it take ?
 
What is the formula for that. This is just a guess. T=A/Ff? So T=29900/1274? T=23.47s? And then i used the kinematics equation DeltaX= vf+vi/2 x t and got 350.88 m