Wavelenght of the incident light

  • Thread starter Thread starter wyclefchick
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Light Wavelenght
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 3K views
wyclefchick
Messages
9
Reaction score
0

Homework Statement


An incident light shines on a mercury metal plate with a work function of -4.5 eV. The stopping voltage is observed to be -1.65 volts. What is the wavelength of the incident light?


Homework Equations


wavelength=hc/E-0(it's a Greek sign n i don't have it in my computer)


The Attempt at a Solution


(4.14 X 10^-15 eVs) (3 X 10^8 m/s) / 1.65 + 4.5 = 1.242 X 10^-6 / 6.15

1.242(10^2)/6.15 = 20.1954

but the right answer is 201.7561 nm


so can anyone please tell me what did I do wrong?
 
Physics news on Phys.org
i used h=4.14 X 10^ -15 am i supposed to use the other one? h=6.626 X 10^-34 ?
 
How'd you go from 1.242 X 10^-6 / 6.15 to 1.242(10^2)/6.15 = 20.1954?

Because if you work out 1.242 X 10^-6 / 6.15 you'd get your answer.
 
I was following one of the examples that my teacher did in class.

well if i do 1.242 X 10^-6 / 6.15...it equals 2.01951 but the right answer is 201.7561 nm