What is the shortest wavelength photon emitted in a hydrogen atom?

  • Thread starter Thread starter Kennedy111
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Photon Wavelength
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 4K views
Kennedy111
Messages
27
Reaction score
0

Homework Statement


Calculate the shortest wavelength photon that is emitted in the hydrogen atom.

Energy when n = 1 = -13.6 eV

Homework Equations



E = hc/λ
λ = hc/E

The Attempt at a Solution


Well as far as I understand, when the electron is in the n = 1 energy level it has it's lowest energy, which is -13.6 eV. I believe this is where the shortest wavelength will be...
λ = hc/E
= (4.14 x 10^-15 eV*s)(3.00 x 10^8 m/s) / -13.6 eV
= approx 9.13 x 10^-8 m

Was my method correct? I would really just like a second opinion. Thank you!
 
Physics news on Phys.org
The method is correct, but the photon energy is positive: 13.6 eV, the same the electron loses when it becomes bounded to the hydrogen atom. You divided by -13.6 eV, then ignored the sign, which is wrong.

ehild
 
Are n't photons produced when an electron jumps between energy levels not stay on one level? The shortest wavelength photon will be the one with least energy produced by an electron transition of the smallest energy. If the electron is to end up at n=1, the shortest wavelength photon comes from a jump from n=2 to n=1 (-3.4eV to -13.6eV).
 
Sorry I have just realized my mistake. Shortest wavelength comes from the largest energy not the smallest.