What Is the Correct Magnitude of F2?

  • Thread starter Thread starter g.uricchio
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Forces
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 7K views
g.uricchio
Messages
5
Reaction score
0

Homework Statement



Two forces F1 and F2 are acting on a mass m=6.0 kg. The force F1 = 7.0i + 4.0j + 3.0k, in N. The acceleration of the mass is given by a = 2.0i + 7.0j + 4.0k, in m/s2. Calculate the magnitude of F2.

Homework Equations



F=m*a

The Attempt at a Solution



F1+F2=m*a
F2=(m*a)-F1

Magnitude of F12=72+42+32
Magnitude of F1=8.6 N

Magnitude of a2=22+72+42
Magnitude of a=8.31 m/s2

so...

shouldnt F2=(6.0 kg * 8.31 m/s2) - 8.6 N ?? (which is 41.24 N)The website where I submit my answer tells me that I am wrong please help me out.

Thankss!
--Graham
 
Physics news on Phys.org
g.uricchio said:
F1+F2=m*a
F2=(m*a)-F1
This is good. Note that this is a vector equation. Use it to find the three components of F2, then find the magnitude.

Magnitude of F12=72+42+32
Magnitude of F1=8.6 N

Magnitude of a2=22+72+42
Magnitude of a=8.31 m/s2

so...

shouldnt F2=(6.0 kg * 8.31 m/s2) - 8.6 N ?? (which is 41.24 N)
You can't just replace the vectors F and a with their magnitudes.