What is the emf of the ideal battery in this circuit?

  • Thread starter Thread starter STEMucator
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Circuit
AI Thread Summary
The discussion focuses on calculating the electromotive force (emf) of an ideal battery in a given circuit. The current through resistor R6 is 1.40 A, and the resistances are specified for R1 to R6. The potential across R6 is calculated as 5.6 V, and the potential across R5 is determined to be 11.2 V, leading to a total potential of 16.8 V across R4. Using Kirchhoff's laws, the emf is ultimately calculated to be 48.3 V by summing the potentials across R1 and R3. The final conclusion confirms that the emf of the ideal battery is 48.3 V.
STEMucator
Homework Helper
Messages
2,076
Reaction score
140

Homework Statement



What is the emf ##(\epsilon)## of the ideal battery in the following figure?

Homework Equations



##i_6 = 1.40 A##
##R_1 = R_2 = R_3 = 2.00 \Omega##
##R_4 = 16.0 \Omega##
##R_5 = 8.00 \Omega##
##R_6 = 4.00 \Omega##

The Attempt at a Solution



We can find the potential right away:

##V_6 = i_6R_6 = (1.40 A)(4.00 \Omega) = 5.6 V##

Note that ##i_5 = i_6## since ##R_5## and ##R_6## are in series, so we can find the other potential:

##V_5 = i_5R_5 = (1.40 A)(8.00 \Omega) = 11.2 V##

Now we note ##V_4 = V_5 + V_6 = 5.6 V + 11.2 V = 16.8 V## since the resistors are in parallel. Now ##i_4## can be found:

##i_4 = \frac{V_4}{R_4} = \frac{16.8 V}{16.0 \Omega} = 1.05 A##

By KCL once again, we have ##i_2 = i_4 + i_5 = 1.05 A + 1.40A = 2.45 A##. So that:

##V_2 = i_2R_2 = (2.45 A)(2.00 \Omega) = 4.90 V##

Now here is where I have a question. Would it be the case that ##R_2## and ##R_4## are in series? Then I would have ##R_3## in parallel and:

##V_3 = V_2 + V_4 = 4.90 V + 16.8 V = 21.7 V##

So that ##i_3 = \frac{V_3}{R_3} = \frac{21.7 V}{2.00 \Omega} = 10.85 A = 10.9 A##.

Appyling KCL again yields ##i_1 = i_2 + i_3 = 2.45 A + 10.85 A = 13.3 A##.

So we get ##V_1 = i_1 R_1 = (13.3 A)(2.00 \Omega) = 26.6 V##.

Appling the loop rule to the leftmost loop, we obtain:

##\epsilon - V_1 - V_3 = 0 \Rightarrow \epsilon = V_1 + V_3 = 26.6 V + 21.7 V = 48.3 V##.

Hence the emf is ##48.3 V##.
 

Attachments

  • Screen Shot 2014-07-30 at 12.29.38 PM.png
    Screen Shot 2014-07-30 at 12.29.38 PM.png
    8.1 KB · Views: 488
Physics news on Phys.org
Zondrina said:

Homework Statement



What is the emf ##(\epsilon)## of the ideal battery in the following figure?

Homework Equations



##i_6 = 1.40 A##
##R_1 = R_2 = R_3 = 2.00 \Omega##
##R_4 = 16.0 \Omega##
##R_5 = 8.00 \Omega##
##R_6 = 4.00 \Omega##

The Attempt at a Solution



We can find the potential right away:

##V_6 = i_6R_6 = (1.40 A)(4.00 \Omega) = 5.6 V##

Note that ##i_5 = i_6## since ##R_5## and ##R_6## are in series, so we can find the other potential:

##V_5 = i_5R_5 = (1.40 A)(8.00 \Omega) = 11.2 V##

Now we note ##V_4 = V_5 + V_6 = 5.6 V + 11.2 V = 16.8 V## since the resistors are in parallel. Now ##i_4## can be found:

##i_4 = \frac{V_4}{R_4} = \frac{16.8 V}{16.0 \Omega} = 1.05 A##

By KCL once again, we have ##i_2 = i_4 + i_5 = 1.05 A + 1.40A = 2.45 A##. So that:

##V_2 = i_2R_2 = (2.45 A)(2.00 \Omega) = 4.90 V##

Now here is where I have a question. Would it be the case that ##R_2## and ##R_4## are in series?...
No. They're not in series, but applying the loop rule will give you ##\ V_3 = V_2 + V_4 \ .##


...Then I would have ##R_3## in parallel and:

##V_3 = V_2 + V_4 = 4.90 V + 16.8 V = 21.7 V##

So that ##i_3 = \frac{V_3}{R_3} = \frac{21.7 V}{2.00 \Omega} = 10.85 A = 10.9 A##.

Appyling KCL again yields ##i_1 = i_2 + i_3 = 2.45 A + 10.85 A = 13.3 A##.

So we get ##V_1 = i_1 R_1 = (13.3 A)(2.00 \Omega) = 26.6 V##.

Appling the loop rule to the leftmost loop, we obtain:

##\epsilon - V_1 - V_3 = 0 \Rightarrow \epsilon = V_1 + V_3 = 26.6 V + 21.7 V = 48.3 V##.

Hence the emf is ##48.3 V##.

Other than that it looks good.
 
  • Like
Likes 1 person
Thread 'Collision of a bullet on a rod-string system: query'
In this question, I have a question. I am NOT trying to solve it, but it is just a conceptual question. Consider the point on the rod, which connects the string and the rod. My question: just before and after the collision, is ANGULAR momentum CONSERVED about this point? Lets call the point which connects the string and rod as P. Why am I asking this? : it is clear from the scenario that the point of concern, which connects the string and the rod, moves in a circular path due to the string...
Back
Top