What Is the Magnitude of Satellite Acceleration Due to Gravity?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 11K views
Cursed
Messages
38
Reaction score
0

Homework Statement



Synchronus communications satellites are placed in a circular orbit that is 3.59 x 107 m above the Earth's surface. What is the magnitude of the acceleration due to gravity at this distance?

F=?
G=6.67259 x 10-11 N*m2/kg2
ME (Mass of Earth)= 5.98 x 1024 kg
r = 3.59 x107m

Homework Equations



F = (G*m1*m2)/(r2)
F = MA

The Attempt at a Solution



1) F = G * (ME2/r2) = 1.8514...N
2)F = MA --> (1.8514...N) = (5.98 x 1024)A
3) A = 0.309 m/s2

CORRECT ANSWER: 0.233 m/s2
 
Physics news on Phys.org
In Newton's law of gravity, r is the distance from the center of the earth, not the distance from the surface.
 
Doc Al said:
In Newton's law of gravity, r is the distance from the center of the earth, not the distance from the surface.

Ah, there's the problem. :P

Thanks. :D