What Is the Radius of Curvature for a Horizontally Thrown Stone After 3 Seconds?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 5K views
lydiazmi
Messages
5
Reaction score
0

Homework Statement


A stone was thrown horizontally with velocity 10 m/s. Find the radius of curvature of the stone trajectory 3 seconds after it was thrown.


Homework Equations


v2=vx2+vy2

an=(v2)/R


The Attempt at a Solution


vx=10m/s
vy0=0m/s
vy=vy0+gt=(9.8)(3)=29.4

v2=vx2+vy2=
=102+29.42
v=31.05m/s

now I've got the velocity, but according to the equ an=(v2)/R I hv to know the normal acceleration to find the radius. how??

(the answer is R=305m)
 
Physics news on Phys.org
You have the components of the velocity vector at time t = 3 seconds, so you know the angle it makes with the horizontal. Pretend that defines a sloped surface with the stone on it. How would you decompose the gravitational acceleration vector into its surface normal and surface parallel components if this really were a block-on-a-slope problem?
 
For radius of curvature you need acceleration normal to the velocity. You know that only acceleration acting is g. Find the component of g normal to the velocity.