What Is the Total Energy in an Oscillating LC Circuit?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
spottedcow913
Messages
7
Reaction score
0
In an oscillating LC circuit, L=25 mH and C=7.8 x10^-6 F. At time t=0 the current is 9.2 mA, the charge on the capacitor is 3.8 x 10^-6 C, and the capacitor is charging. What is the total energy in the circuit?

I know I just need to do Ub+Ue=U, but here is my question. Are L and C constant for these types of questions? Because my initial thought is that I can't use L and C because it doesn't say they are at t=0 like the other values.
 
Physics news on Phys.org
Yes, L and C are constant. They depend on the physical properties of the circuit devices themselves.