What is the work done by a varying force on an object moving along the Y-axis?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
8 replies · 5K views
dyinfrmphysic
Messages
4
Reaction score
0

Homework Statement


calculate the work done by a force F=(4.00yj)N(a varying force) that acts on an object that moves along the Y-axis, from Y=-2.0m to Y=3.0m


Homework Equations


non given but i assume it is W=fscos(θ)


The Attempt at a Solution


attempted to use W=fscos(θ) but only made me more lost. i have no idea where to even begin
 
Physics news on Phys.org


What's the direction of F as it moves from y = -2 to y = 3?

Is the direction of F the same as the path from y = -2 to y = 3?
 


SteamKing said:
What's the direction of F as it moves from y = -2 to y = 3?

Is the direction of F the same as the path from y = -2 to y = 3?

I would assume so, because it is acting on the object that is moving, so technically it is the force causing the movement is moving in the same direction. But no other info was given.
 


Start from the actual definition of work, [tex]W = \int_\gamma d\vec{s} \cdot \vec{F}[/tex] where you integrate over the path of the object.
 


clamtrox said:
Start from the actual definition of work, [tex]W = \int_\gamma d\vec{s} \cdot \vec{F}[/tex] where you integrate over the path of the object.

no clue on how to do it this way.
 


dyinfrmphysic said:
no clue on how to do it this way.

You know how to integrate and do dot products, right?

You have [itex]d\vec{s} = dy \hat{j}[/itex] (as the object moves on y-axis) and [itex]\vec{F} = 4 y N \hat{j}[/itex].
 


dyinfrmphysic said:
I would assume so, because it is acting on the object that is moving, so technically it is the force causing the movement is moving in the same direction. But no other info was given.
You don't have to "assume" so that information is expressly given:
"calculate the work done by a force F=(4.00yj)N(a varying force) that acts on an object that moves along the Y-axis, from Y=-2.0m to Y=3.0m"

That "j" in the force is the unit vector in the x direction. That means that the [itex]cos(\theta)[/itex] in your "W=fscos(θ)" is irrelevant. [itex]\theta= 0[/itex] so [itex]cos(\theta)= 1[/itex]. But just "W= fs" is wrong because that is for constant force.

Now, have you taken or are you taking a Calculus class? Clearly whoever gave you this problem expects you to know that with a variable force, that "product", fs, becomes an integral: [itex]\int f(x)dx[/itex].
 


HallsofIvy said:
You don't have to "assume" so that information is expressly given:
"calculate the work done by a force F=(4.00yj)N(a varying force) that acts on an object that moves along the Y-axis, from Y=-2.0m to Y=3.0m"

That "j" in the force is the unit vector in the x direction. That means that the [itex]cos(\theta)[/itex] in your "W=fscos(θ)" is irrelevant. [itex]\theta= 0[/itex] so [itex]cos(\theta)= 1[/itex]. But just "W= fs" is wrong because that is for constant force.

Now, have you taken or are you taking a Calculus class? Clearly whoever gave you this problem expects you to know that with a variable force, that "product", fs, becomes an integral: [itex]\int f(x)dx[/itex].

i did not take calculus, this is a "stepup problem" according to our professor to get us ready for calc based physics.
 


Try using the fact that the work is equal to the area under the curve when you plot the force vs. y.