Calculate percentage change in heat output

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 5K views
physicist93
Messages
11
Reaction score
0

Homework Statement


A 500W heating unit is designed to operate on a 115V line. If the line voltage drops to 110V, calculate the percentage drop in heat output.

Homework Equations


R=V^2/P

The Attempt at a Solution


P=V^2/R

Use V=115, then use V=110, use Power P=500...but not sure how

p.s. I am a UK Physics student. I was wondering could you also say whether you are in the UK or US or...
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
Find the resistance of the heater. Use that value of resistance and 110 volts to find new power output. %=(initial-finial)*100/initial
 
I got an answer of 8.5%! sounds right...

Btw what do people think about the questions on online-exam-solutions?