Calculating the Force of Static Friction on a 2000kg Car

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 3K views
yankees26an
Messages
36
Reaction score
0

Homework Statement


A 2000kg car makes a left run of radius 6.5 m. If this turn is made in 2 seconds, what isthe force of static friction of the car during the turn?


Homework Equations



a = v^2/r, F = (m*v^2)/r ; d = v*t;

The Attempt at a Solution



d/t = v = 3.25 m/s

Fc = (m*v^2)/r = 3250

Fs(static friction) <= Fc
 
Physics news on Phys.org
yankees26an said:
d/t = v = 3.25 m/s
What distance is traveled in making the turn? How would you calculate it?
 
Oh whoops the distance would be 2*pi*r/4 since it goes a quarter of a circle.

That would make d/t = 5.1 m/s

Fc = 3.2 kN. Still stuck from there
 
yankees26an said:
Oh whoops the distance would be 2*pi*r/4 since it goes a quarter of a circle.

That would make d/t = 5.1 m/s
Good.
Fc = 3.2 kN.
Don't forget to recalculate Fc using the corrected speed.
 
Doc Al said:
Good.

Don't forget to recalculate Fc using the corrected speed.

Yea I did but I forgot to square! :-p Got it now thanks