Calorimetry: Finding mass of ice, water, steam left

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 4K views
paulie
Messages
13
Reaction score
0

Homework Statement


Given a copper calorimeter that has a mass of 446 grams containing 95 grams of ice at 0.0°C. If 35 grams of steam at 100.0°C and 1.00 atm pressure is added to the can, what is the final temperature of the can and its contents? At the final temperature, how many kilograms are there of ice, how many of liquid water, and how many of steam?

Homework Equations


Q=mcΔT

The Attempt at a Solution


Finding the final temperature (I think I got this part right already but here it is):
Qloss = Qgain
Where Steam = Calorimetry + Ice
msLv + mscs(100°C) - mscsTf = mcccTf - mccc(0°C) + miLf + miciTf - mici(0°C)
Arrange the equation to find Tf
Tf = miLf - msLv - mscs(100°C) / (- mscs - mccc - mici)
Tf = (95g)(80cal/g)-(35g)(540cal/g)-(35g)(1cal/g⋅C°)(100.0°C) / (-(35g)(1cal/g⋅C°)-(446g)(0.0923cal/g⋅C°)-(95g)(1cal/g⋅C°))
Tf = 86.47°C

How do I find the mass of ice, water, and steam left?
Since the temperature is around 86.47°C, doesn't it mean that the ice are all melted?
Qice = (95g)(80cal/g) = 7600 cal
Qsteam = (35g)(540cal/g)-(35g)(1cal/g⋅C°)(86.47°C)+(35g)(1cal/g⋅C°)(100.0°C) = 19373.55 cal
Since Qsteam > Qice, all ice is melted.

For mass of steam left:
7600 cal = ms(540cal/g)-(35g)(1cal/g⋅C°)(86.47°C)+(35g)(1cal/g⋅C°)(100.0°C)
ms = 13.20 grams (amount of steam condensed)
35g - 13.20g = 21.8 grams (amount of steam left)

For the mass of liquid left:
13.20 grams (amount of steam condensed) + 95grams (melted ice) = 108.2 grams
 
Physics news on Phys.org
paulie said:
Since the temperature is around 86.47°C, doesn't it mean that the ice are all melted?
Yes.
paulie said:
For mass of steam left:
Didn't your calculation of Tf assume all steam condenses?