Find the impedance of capacitor and inductor with dependant current so

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
10 replies · 3K views
pokie_panda
Messages
35
Reaction score
0

Homework Statement



From the circuit find the impedances of the capacitor and inductor

attachment.php?attachmentid=58273&stc=1&d=1367084378.jpg


Is(t)=15 cos(500t) A


Homework Equations





The Attempt at a Solution



So is this right? Convert the 15 cos 500t into polar form, 15<0 I. Then the resistor is 8 ohms, so 15*8 = 120 V.

Therefore, to find the impedance capacitor is

v(t)=120 cos(500t)
Zc= -1/(0.2*10^-3 * 500)
=-j10

but now I'm stuck. How do find grad is(t)?
 
Attachments
  • 8685104405_0789f31de4_z.jpg
    8685104405_0789f31de4_z.jpg
    7.4 KB · Views: 568
Last edited by a moderator:
Physics news on Phys.org
No, that's not right. I suggest you start by telling us what the formulas are for the impedance of a capacitor and an inductor are, which you should have included in the relevant equations.
 
The relevant equations

Capacitor Impedance= j(-1/wC) using v(t)
Inductor impedance = (jwL) using i(t)

This equations for capacitor you need voltage could even using the i(t)= 15 cos 500t you still get
Zc as= -j10.
 
Last edited:
What do you mean "using v(t)" and "using i(t)"? Neither v nor i appear in the formulas. What does ##\omega## stand for?
 
v(t), i(t) are the functions and w is the angular frequency

for example

C= 2uf
v(t)=200cos(5t) mV

Zc= j *-1/((2*10^-6 )(5))
 
Is this the right assumption to make we know that the current is going to be the same,
So
Zc= j -1/(500*(0.2*10^-3))
=-j10
2.5*15 cos(500t) the frequency should be the same ?
ZL=j*500*(10*10-3)
=j.5
 
Sorry, brain fart on my part. Your answer for Zc is correct.

Remember that the impedance is the ratio of voltage and current: Z = V/I. It doesn't depend on either V or I; it depends on both. The voltage across an element and the current flowing through it will always have the same frequency. The impedance simply changes the amplitude and phase of the sine wave.

So what did you mean by "grad is(t)"?
 
sorry i should of said delta , its the current across the capacitor.
So this should have a angular frequency of 500
 
I should clarify a bit. The way you determined the voltage across the capacitor wasn't correct. The current from the current source doesn't all go through the resistor, so you can't find the voltage across the resistor simply by multiplying is(t) by R.

In this problem it doesn't matter because you don't need the voltage across the capacitor. All you need to know is the angular frequency, which is constant throughout the circuit.
 
pokie_panda said:
sorry i should of said delta , its the current across the capacitor.
So this should have a angular frequency of 500

That's right.
 
Thanks for the help, sorry for posting in the wrong area.