How far is the image of the star from the concave mirror?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
leehom
Messages
24
Reaction score
0

Homework Statement



The light from a star reflects from a concave mirror with a radius of curvature of 1.70 m. Determine how far the image of the star is from the surface of the mirror.

Speed of light = 3.0 x 10^8 m/s
r = 1.7 m
f = 0.85 m

1/di + 1/do = 1/f... and then I'm stuck b/c i don't know what di or do are
 
Physics news on Phys.org
A stars light is considered as coming from infinity.
 
Well the star is the object isn't it. So the object distance is infinity.