Kinetic Energy of Pulley System with Unequal Weights

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
9 replies · 19K views
sequenced_chaos
Messages
6
Reaction score
0

Homework Statement


Force of gravity = 10
http://img80.imageshack.us/img80/1156/kineticec6.png
http://img80.imageshack.us/img80/1156/kineticec6.png
Pulley System
Two unequal weights, A = 6KG and B = 4KG
What is the kinetic energy of the movement after 4 seconds?

I think my calculations are so far correct... please point me in the right direction.

Homework Equations



KE = 1/2mv^2

The Attempt at a Solution



Acceleration of the two weights

a = g (A-B)
-------
(A+B)

a = 10 (6-4)
---------
(6+4)

a = 2ms

Force of gravity acting on weights

Weight 'A' (6KG)

F = MA
F = 6 * 10

Weight 'B' (4KG)

F = MA
F = 4 * 10

Ive also made an attempt to calculate velocity:

Velocity of masses

V = Sqr 2gh (6-4)
------
(6+4)

= (Sqr Rt)100


= 10However I made another calculation and found the acceleration of the both weights to be 7.3, and by using SUVAT that the velocity is 29.3 with that figure of 7.3 for acceleration. To be honest I am completely lost, please help.

Homework Statement


Homework Statement


Homework Equations


The Attempt at a Solution


Homework Statement


Homework Equations


The Attempt at a Solution

 
Last edited by a moderator:
Physics news on Phys.org
You found the acceleration. Assuming it starts from rest, what must be the speed after 4 seconds?

Sounds like you found the acceleration using two methods and got different answers. What was the second method that you used?

As far as the first method goes, did you derive that equation yourself or are you using a formula given in your text?
 
It's generally better to derive your own equations from basic principles (Newton's 2nd law). But the formula and answer for the acceleration that you gave is correct. Use kinematics to find the speed after 4 seconds.
 
S 25
U 0
V ?
A 2
T 4

V = U + A * T
V = 0 + 2 * 4
V = 8

So where do I go from here? I now know the Velocity, what about the masses.
 
Kinetic Energy = 1/2 M V^2

1/2 10 * 8^2

= 320
 
sequenced_chaos said:
So 320 is the final answer?
Yes. Be sure to attach proper units to your answer.
 
Thanks very much for your time, much aprechiated :D