Mass of an accelerated electron by 31 kV

  • Thread starter Thread starter Prometium
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Electron Mass
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
Prometium
Messages
25
Reaction score
0

Homework Statement



My upper grade teacher in physics has lack of intelligence, and she's not in duty to help people. I would like to clear this out here.

"An electron is accelerated from rest by the electric tension 31.0 kV. Determine the mass of the electron after the acceleration."

Homework Equations



I've based my procedure from the principles:

E = qU

E = mc^2 - m0c^2

qU = mc^2 - m0c^2

m0 = is rest mass --> m0 = 9.1093826*10^-31 kg


The Attempt at a Solution



m0c^2 = (9.1093826*10^-31)c^2 --> m0 = 8.18751672*10^-14

q31000 = mc^2 - 8.18751672*10^-14

mc^2 = 8.68413672*10^-14

m = 9.66191907*10^-31 kg


Is this correct?
 
Physics news on Phys.org
That looks very good, aside from one typo (" m0 = 8.18751672*10^-14 ").

Be warned that the "modern" way is to let m = rest mass, then your m = (gamma)*m, gamma = 1/[sqrt(1 - (v^2/c^2)]. m0 is no longer used.

Don't ask me why.